Záhrada

Ako vyrobiť záhradný kompostér z paliet?

Správna záhrada a správny záhradník by sa nezaobídali bez vlastného kompostéra. Zníženie odpadu produkovaného záhradou a kvalitné hnojivo z neho získané prakticky zadarmo. Prečo by sme mali vynechať túto možnosť, keď cesta k nej je tak jednoduchá a vďaka tomuto článku zistíte, že to môže byť lacné. Urobme záhradný kompostér z drevených paliet a vytvorte správne záhradné pozadie.

Čo bude potrebné na výrobu kompostéra sami?

Na výrobu nášho nového kompostéra budeme potrebovať:

  • 4 palety,opak musí mať rovnakú veľkosť, môžete ich získať zadarmo, napríklad v stavebníctve
  • 5,6 m králičej siete,ktorú kompostér ochráni pred hlodavcami
  • 12 háčikov na lustre
  • Hrsť telegrafických svoriek na upevnenie siete
  • 3 m VIAŽUCEHO DRÔTU (dvojmilimetrového) potiahnutého PVC
  • Tenký väzobný oceľový drôt
  • Nástroje: rýľ,vŕtačka, meter,kladivo, kliešte, štiepacie kliešte

Skôr ako začneme vyrábať paletový kompostér

Po prvé, vyberáme vhodné miesto , kde umiestnime kompostér, ktorý by nemal byť na priamom slnečnom svetle, aby obsah nevyschol pre nás a nemal by stáť na podmáčanom mieste, aby sa zabránilo hnilobným procesom. Odporúča sa mať ho v blízkosti kuchyne, aby sme nemuseli vyhadzovať zvyšky jedla. Majte na pamäti, že kompost bude musieť byť z času na čas hodaný, nechajme dostatok miesta vedľa neho na tento účel alebo pridajte ďalší kompostér.

Uvoľnite pôdu rýľom pred vložením kompostéra,čo uľahčuje živým organizmom potrebným na správny rozklad obsahu kompostéra, aby sa do nej dostali.

Ako si vyrobiť záhradný kompost a kompost?

Zostavíme prvé tri palety mimo vybraného miesta,aby sme neudusili gravírované pôdy. Horné strany paliet budú strany kompostéra vonkajšie. Začneme stavať vložením zadnej steny (palety) do bočnej steny a vŕtaním otvorov v horných a dolných rohoch pre háčiky, ktoré do nich skrútime. Jeden roh bude mať 4 háčiky – 2 v hornej časti a 2 v spodnej časti. Rovnakým spôsobom pokračujeme aj s druhou bočnou stenou.

Teraz všetky 3 palety pevne zviazame s viazaným drôtom za háčikmi. K bočným stenám pripevníme aj poslednú – prednú paletu,ktorá pre nás bude odnímateľnou súčasťou. Vyvŕtame otvory v horných rohoch paliet a otáčame posledné 4 háčiky.

Potom odstránime paletu a zmeriame na nej králičiu sieťovinu, ktorú pripevňujeme k spodnej strane palety svorkami. Ďalej meriame sieť na zvyšných vnútorných stenách kompostéra, odrežeme ju a tiež ju pripojíme svorkami.

Teraz je čas presunúť kompostér na pripravené miesto. Na podlahu položíme králičiu sieťovinu, mala by byť o niečo vyššia ako veľkosť podlahy a opäť zviazať viazaným drôtom asi 5 centimetrov.
Nakoniec pripevňujeme prednú stenu sieťkou zvnútra a háčiky priviažeme drôtom na vrchu. V spodnej časti ich viažeme len za časti palety zvonku.

Nevieme, ako si správne kompostovať a ako si správne kompostovať? Pozrite si náš druhý článok na túto tému.

Jipos vám praje prácu a kompost slúži vám a vašej záhrade!

Súvisiace príspevky