Dom a výstavba, Záhrada

Dom a výstavba: Ako oplotiť pozemok?

Uvažujete o oplotení svojho majetku? Skvelá voľba! Oplotenie je dôležitou súčasťou celého bývania. Je to radosť spojená s určitým stupňom zodpovednosti. V tomto článku nájdete rady a tipy pri budovaní oplotenia:čo potrebujete, čo by ste mali a čo by ste mohli urobiť.

Čo bude potrebné na oplotenie pozemku?

Od 1. 1. V roku 2018 sú výrazne zjednodušené podmienky výstavby plota. V právnych predpisoch sa uvádza, že súhlas susedov, stavebné povolenia alebo podávanie správ stavebnému úradusa už nevyžaduje, až na niekoľko výnimiek.

Kedy musím nahlásiť výstavbu plota:

  • Plot hraničí s verejným priestorom alebo cestami.
  • Výška plota presahuje 2 metre.
  • Pozemok alebo budova sa nachádza v uvedenej oblasti alebo zóne dedičstva.
  • Pozemok sa nachádza v nerozvinutej oblasti.
  • Výstavba plota si vyžaduje zemné práce alebo terénne úpravy.
  • Územie hl. m. Praha má prísnejšie pravidlá.

Ak spĺňate niektorú z vyššie uvedených výnimiek, nebojte sa toľko, nebudete očakávať žiadny komplikovaný proces.

Tipy: ako si vybrať plot

Pri výbere nášho nového oplotenia musíme premýšľať o niekoľkých dôležitých bodoch, aby nám v budúcnosti plot slúžil vo všetkých smeroch, ako od neho očakávame. Po prvé, vyberte typy plota (materiálov) podľa vašich požiadaviek na úroveň bezpečnosti pozemku. Sieťovinový plot je oveľa ľahšie prekonať ako tehlový plot atď. Bezpečnosť úzko súvisí s vaším súkromím,ak vám nevadí výhľady okoloidúcich, neváhajte si vybrať riedke ploty. Mali by sme myslieť aj na mestské začlenenie nášho pozemku, napríklad ak stojí medzi radových domov, ktoré majú drevený biely plot, potom čierny kov nebude správnou voľbou. Máte psa,ktorý bude pobehuje vo vašej záhrade? Potom veľmi nízky plot (možnosť preskakovania) alebo sieťovina, ktorá nie je vložená (možné norenie), tiež nebude správnou maticou.

V neposlednom rade, keď staviate plot vašej krajiny, premýšľajte o jeho robustnosti. Ak nemáte úplne rovný povrch, nie všade sa zmestíte do všetkých druhov plotov.

Veľkou výhodou opotion pozemku je možnosť kombinácie rôznych typov plotov. Môžeme zasadiť živý plot pred sieťkou. Tam, kde chceme súkromie, staviame hustý plot. Na strane, kde sa primárne zaujímame o estetiku, vyberáme dekoratívny kovový alebo kamenný plot.

Typy plotov

Existuje naozaj veľa typov oplotenia a po vyhodnotení všetkých našich požiadaviek na funkciu a vzhľad plota bude konečné rozhodnutie s najväčšou pravdepodobnosťou závisieť od ceny, ktorá sa môže skutočne výrazne líšiť. Pozrime sa na niekoľko základných typov plotov.

PLOT ZO SIEŤOVINY
Plot vyrobený zo sieťoviny je jednou z najlacnejších možností. Je to praktické, ale nie úplne estetické. Sieťoviny sú pozinkované, zvárané alebo potiahnuté plastom. Sieťovina potiahnutá plastom je lacná a nemusíte ju maľovať. Keď sa s tým však vysporiadate, pracujete dostatočne tvrdo. Jednoduchá manipulácia sľubuje pozinkovanú sieťovinu. Najsilnejšia, a teda najvyššia kvalita, je zváraná sieťovina. Pozrite si videonávod o tom,ako postaviť plot zo sieťoviny.

SLATTED PLOT
Prírodný drevený plot z pálok je jednou z najobľúbenejších možností. Takéto oplotenie môže byť nízke, vyššie, riedke, husté, ako aj úplne nepriehľadné. Máme na výber z niekoľkých druhov dreva, ale môžeme ich maľovať ľubovoľnou farbou, obľúbené sú prirodzené. Lamelový plot sa hodí do mesta aj do dediny.

ŽIVÝ PLOT
Živý plot môže byť úplne úchvatný, v spojení s rastlinami v záhrade je to potešenie pre oči. Menšou nevýhodou sa môže zdať potreba pravidelnej údržby, ako aj skutočnosť, že nie je nepreniknuteľná pre cudzincov. Okrem toho trvá určitý čas, kým sa zvýši na požadovanú veľkosť.

KAMENNÉ OPLOTENIE
Ploty vyrobené z kamenného materiálu sú pomerne drahé,ale ich následná údržba je pomerne minimálna. Nie všade sa hodí kamenné oplotenie, takže zvážte túto možnosť alebo potom typy kameňa.

GABIONOVÉ ŠTRUKTÚRY
Nekonvenčným, ale čoraz modernejším riešením oplotenia je drôtená klietka, ktorá je plná prírodných kameňov. Relatívnesterský vzhľad potom môže byť krásne doplnený zelenou výsadbou okolo tohto plota.

Jipos vám praje, aby vás váš nový plot nielen urobil šťastnými, ale mohol splniť všetky vaše požiadavky po mnoho rokov.

Súvisiace príspevky