Záhrada

Ako si správne kompostovať a ako si správne kompostovať?

Ste zvyknutí na recykláciu? Chcete ušetriť na zbere odpadu? Už vás nebaví chodiť na zberný dvor po každom kosení záhrady? Potom je najvyšší čas začať si vlastný kompost! Na našom blogu vám poradíme, aké sú jeho výhody a základné pravidlá pre správne kompostovanie, ktoré je potrebné dodržiavať vo všetkých typoch kompostérov.

Čo získame kompostovaním?

Kompostovanie je prirodzený, človekom vyrobený proces, v ktorom sa biologický odpad rozkladá pod prístupom do ovzdušia. Pod pôsobením mikroorganizmov a pôdnych organizmov sa vytvára organické vysoko kvalitné hnojivo, vďaka ktorému vraciame živiny do pôdy a zlepšujeme jej vlastnosti.

Proces rozkladu biologického odpadu prebieha v kompostéri rovnakým spôsobom ako v pôde. Pri kompostovaní sa však snažíme ho technologicky kontrolovať, aby sme v čo najkratšom čase získali čo najväčšie množstvo kvalitného hnojiva. Čerstvý kompost je možné získať za dva až šesť mesiacov, zrelý kompost od šiestich do dvanástich mesiacov.

Ako si vyrobiť kompost?

Aby sa potrebné živé mikroorganizmy dostali do kompostéra na podporu rozkladu kompostovaného odpadu, musí mať priamy kontakt s pôdou. Umiestnite ho na rovný povrch a najlepšie do tej časti záhrady, kde slnko chodí po celý deň, ale tam, kde nie je nadmerné množstvo vody. Ak chcete v ideálnom prípade začať procesy kompostovania, najprv navrstvite spodnú podlahu malými suchými a mokrými vetvami a otvorte vetracie otvory na kompostéri.

Ako si správne kompostovať?

Pri kompostovaní zohráva dôležitú úlohu rozmanité zloženie surovín, presnejšie pomer uhlíka a dusíka (C:N), ktorý umožní prístup vzduchu,prítomnosť mikroorganizmov a optimálnu vlhkosť kompostu.

Tým rozmanitejšie je zloženie materiálu, tým lepšie kompost robí. Preto je veľmi dôležité prelínať vrstvy kompostovaného odpadu a raz za čas miešať alebo hadzovať cez kompost. Suchý odpad sa najlepšie prelína vlhkým pórovitým materiálom hustého a hnedého (= uhlíkového „C“) so zeleným (= s dusíkatým „N“) v optimálnom pomere 1 diel zeleného odpadu k 2-3 častiam hnedého odpadu. Čím starší a drevnatý odpad, tým viac uhlíka obsahuje. Naopak, čerstvejší a zelený odpad je bohatý hlavne na dusík.

Kompostér: Čo do neho patrí a čo do neho nesmie vstúpiť?

✅ kosená tráva, listy, malé vetvičky, údeniny, slama, borovicové ihly
✅ triesky, hobliny, piliny, kôra
✅ rastlinný a ovocný odpad, škrupiny vajec a orechov, kávové usadeniny a zvyšky čaju
✅ novinový papier, papierové obrúsky a vreckovky, kartónové
✅ trus hospodárskych zvierat, perie, vlasy, vlasy, drevený popol
❌ kamene, sklo, plasty, kovy, piesok
❌ kosti, mäsové alebo kožné odrezky, rastlinné tuky a oleje, tropické ovocné šupky, kamene
❌ uhlie a cigaretový popol
❌ infikované rastliny a buriná kvitnúce
❌ chemicky ošetrené materiály

Aký kompostér si vybrať?

Vždy si vyberte kvalitné kompostéry,ktoré vás odmenia kvalitnou hlinou pre kvetinové boxy a záhrady. Z materiálov vedie plast,pozinkované alebo drevo. Na trhu narazíte aj na „celoročné“ kompostéry vyrobené z termoplastov, ktoré najlepšie odolávajú mrazom a zároveň slnečným lúčom. Tvar kompostéra nezáleží ani tak ako na jeho veľkosti. Jipos.cz odporúča menšie kompostéry na balkóny alebo malé záhrady. Objemnejšie kompostéry nájdu svoju aplikáciu vo väčších záhradách. Veľmi dôležitú úlohu na kompostéroch zohrávajú vetracie otvory zo všetkých strán, závesné veko na doplnenie odpadu a bočné dvere na odstránenie hotového humusu.