Záhrada

Aké rastliny sú vysadené alebo zasiate na jeseň?

Čo robiť na jeseň v záhrade, aby ste si mohli vychutnať úrodu budúci rok? Nie ste si istí, čo zasadiť alebo zasiať v jesenných mesiacoch? Na našom blogu vám poradíme, ktoré rastliny, kríky a stromy je najlepšie zasadiť na jeseň a ako sa starať o jesenný trávnik.

Je jeseň ideálny čas na výsadbu?

Nielen úroda si nárokuje svoje slovo na jeseň, ale záhradníci by nemali odkladať ani s výsadbou drevín, cibuľovitých rastlín a trvaliek. Pretože jeseň október je ideálny čas na výsadbu a siatie jarnej krásy, aby sa správne zakorenili a prezimovné.

Čo zasadiť na jeseň?

Jeseň v záhrade vás pozýva vysadiť nové ovocné stromy, okrasné stromy a kríky od polovice októbra do prvých mrazov. Pri výsadbe je potrebné poskytnúť stromom dostatok priestoru a starostlivosti, aby sa správne zakorenili a poskytli tak chutnú úrodu. Môže sa vaša záhrada už pochváliť jablkom, hruškou, slivkou, čerešňou, rakytníkom, figovníkom, viničom, magnóliou, ružou, okrasným sakurom alebo javorom? Potom je najvyšší čas obohatiť ho o takýto klenot.

Aké rastliny sú ideálne na jesennú výsadbu?

Žiarovky, ako sú snežienky, hyacinty, krokodíly, tulipány, kosatice, čučoriedky alebo narcisy, sú správnou voľbou pre jesennú výsadbu. Ich žiarovky zasadíme na slnečnejších záhradných miestach a dvakrát až trikrát hlbšie ako veľkosť žiarovky. Zelenina a bylinky môžu byť použité na zasiať cesnak, cibuľu, reďkovky, mrkvu, petržlen, nate, kerblík, špenát, rukolu a mnoho ďalších.

Ako sa starať o trávnik na jeseň?

Majte na pamäti, že ste sa starali o svoju zelenú krásu po celý rok a akonáhle listy začnú padať zo stromov, udržujte ju neustále čistú a neodkladajte padlé listy až na jar. Formy sa tvoria pod padlými a vlhkými listami, tráva je narušená a nemá priestor na rast a nakoniec sa začnú tvoriť byty, ktoré budú musieť byť na jar opäť zasiate. S odstránením padlých listov sa zamerajte aj na burinu a na konci októbra prichádza vhodný čas na trávne hnojivo s vysokým obsahom draslíka, ktoré odoláva zamrznutiu trávnika.

Z e-shopu Jipos.cz odporúčame kúpiť elektrický vysávač alebo dúchadlolistov ako vhodnú investíciu na uľahčenie práce s padlými listami. Ak ste zástancom starých dobrých klasík, vyberte si ideálne hrable v ruke z nášho e-shopu a veľa šťastia do vašej práce!

Kam ísť s padlými listami?

Ak sa intenzívne staráte o svoju záhradu, oplatí sa investovať do záhradného kompostéra,ktorý vám umožní spracovať odpad z farmy a domácností do vlastného vysoko kvalitného kompostu,ktorý chráni pôdu pred zakorenením, potláča rast buriny, dodáva pôde živiny potrebné na rast rastlín a chráni korene rastlín a mikroorganizmy počas teplotných výkyvov. Jipos.cz vám ponúka záhradné kompostéry, ktoré sa líšia cenou, ktorá je priamo úmerná objemu kompostéra a ceneným vlastnostiam.

Pri padlých listoch si dávajte pozor len na vlašské orechy, konské gaštany a duby. Ich listy obsahujú vysoké množstvo trieslovín, ktoré nepatria do kompostu, pretože sa rozkladajú veľmi pomaly.

Padlé listy môžu byť tiež použité ako ochrana pred mrazom v čerstvo vysadených stromoch, najlepšie v kombinácii s borovicovými ihlami. Pre vznikajúce rastliny, zeleninu, bylinky a skalné záhrady použite netkanú tkaninu pred príchodom mrazov.

Farebná jeseň vo vašej záhrade si želá JIPOS.cz.

Súvisiace príspevky