Záhrada

Ako postupovať pri vertikulácii trávnika?

Jeseň prišla a s ňou veľa práce na vašej záhrade a smaragdovom trávniku. Ako postupovať pri jesennej vertikulation trávnika? Ako správne pripraviť trávnik na jar? Jipos.cz pre vás pripravila záhradníckych desať prikázaní v starostlivosti o trávnik pred prvými mrazmi.

Ako urobiť trávnik?

Najzákladnejšia údržba trávnika zahŕňa vertikuláciu trávnika a hnojenie jesenným trávnym hnojivom. Október je ideálny čas na vertikuláciu kvôli ideálnej vlhkosti a teplote, keď sa mach a mŕtva zvyšková tráva odstránia z trávnika a vzduch a voda s rozpustenými živinami sa dostanú do pôdy.

Čo je vertikulácia trávnika?

Činnosť, pri ktorej je trávnik prevzdušňovaný, pri ktorej sa z povrchu trávnika odstraňuje mach, padlé listy, burina, tráva a iné mŕtve časti rastlín. Vertikulácia sa vykonáva tak, aby trávnik mohol dýchať a zabezpečil dobrú dodávku vody a živín. Vertikulácia by sa mala vykonávať na jar a na jeseň. To je jediný spôsob, ako urobiť váš trávnik hustý a zdravý.

Ako urobiť trávnik?

Pre malé trávnaté plochy bude postačovať vertikálna plastová hrable,pre veľké plochy je ľahšie použiť elektrický verticutator. Vertikulácia sa vykonáva suchá,aby sa nepoškodila zdravá časť trávnika. Vertikulátor prerezáva trávnik do kríža a trávnik po tomto zásahu vyzerá nevzhľadne, ale veľmi skoro sa opäť obnoví, ak znovu nasadíte holé miesta s trávnou zmesou.

Hnojivo po vertikulácii

Po vertikulácii je dôležité hnojivo na trávniku. Na rozdiel od jari, keď je najlepšie aplikovať hnojivo bohaté na dusík, takže na jeseň je vhodnejšie použiť hnojivo bohaté na draslík, ktoré odoláva mrazom a posilňuje rast obnovených trávnych porastov.

Ako správne vertikulovať trávnik alebo desať prikázaní záhradníka v starostlivosti o jesenný trávnik?

  1. Vertikulácia sa vykonáva na trávniku najmenej 2 roky, keď je pevne zakorenená.
  2. Pred vertikuláciou je potrebné hrýzť padlé listy a iné prekážky z trávnika.
  3. Pre dokonalú vertikuláciu je trávnik kosený kosačkou.
  4. Pôda na kosenie trávy a samotná vertikulácia musí byť vysušená.
  5. Správna hĺbka vertikálneho rezu je do hĺbky najmenej 3 mm.
  6. Vertikulačné rezy sa robia na kríži.
  7. Po vertikulácii sa odstránia voľné časti trávnika.
  8. Zasiali holé miesta trávnym semenom a vhodným trávnikovým hnojivom.
  9. Celá trávnatá plocha je po vertikulácii správne napojená.
  10. Pre správnu vertikuláciu je potrebné mať vhodné vybavenie, ktoré si môžete kúpiť na JIPOS.cz.

Vitajte jar v plnej sile!

Súvisiace príspevky