Dom a výstavba

Zima sa blíži: Zmeškali ste dokončenie tehlového domu?

Mysleli ste si, že tieto Vianoce budete určite žiť vo svojom vlastnom? Prichádza zima a pomaly musíte odložiť väčšinu stavebných prác na jar? Zaujíma vás, ako ochrániť nedokončený dom pred chladom? V Jipos.cz sme pre vás pripravili malého sprievodcu výstavbou domu.

Ako ochrániť nedokončený dom pred zimou?

Prerušenie prác na stavenisku je priamo úmerné počasiu, ktoré nám každoročne prináša zimné obdobie. Ak sa vám nepodarilo dokončiť stavbu škrupiny, doženiete na jar, ale čo musíte urobiť na nedokončenom dome, aby ste ho zabezpečili a pripravili na zimu?

Ako robiť vonkajšie stavebné práce?

Výstavba tehlového domu je náročný projekt, najmä z časového hľadiska. Aby všetko fungovalo podľa plánov, odporúča sa usporiadať celý stavebný proces tak, aby väčšina prác bola dokončená pred začiatkom zimy. Vždy nie kvôli zmenám teploty, vlhkosti, vetru, dažďu, snehu, ale krátkym dňom a skorému stmievania. Tradičným stavebným pravidlom je, že vonkajšie stavebné práce by sa mali konať od jari do polovice jesene,kedy je potrebné zimovať stavbu škrupiny a vrátiť sa do jej biotopu len s príchodom jari.

Prečo zima nedokončená stavba?

Ak skončíte s hrubá konštrukcia a nepriaznivé podmienky na jej dokončenie, neponáhľajte sa a skôr uspejú v dokončení, až potom sa štruktúra posadí a všetky použité materiály sa spoja, tvarujú, vyrovnávajú vlhkosť a postupne vysušia budovu, čo oceníte najmä neskôr pri obkladoch s dlaždicami, pokládke podláh, krytov a iných interiérových prácach.

Ako ochrániť nedokončený dom v zime?

Pre konštrukciu škrupiny je najdôležitejšia strecha, ktorá zimuje celú konštrukciu a chráni ju pred snehom a inými poveternostnými vplyvmi. Podarilo sa vám dokončiť stavebné práce až na strechu s vlastnou pomocou alebo časťou projektu? Ak nie, potom najrýchlejší bude vytvorenie provizórneho krovu a zakrytia plachtou, ktorý bude potrebné pravidelne kontrolovať.

Pre okenné a vstupné otvory sú ideálne fólie, polystyrénalebo drevené kryty na ich plnenie. Plánujete v zime vnútornú „suchú“ prácu? Potom nezabudnite zabezpečiť primerané vykurovanie a osvetlenie v budove pre hladšiu prevádzku.

Zakaždým, keď navštívite budovu, či už ju staviate sami alebo kontrolujete prácu na mieste, je dôležité najprv premýšľať o bezpečnosti. Preto sa vybavte ochrannými pracovnými prostriedkami z e-shopu Jipos.cz,kde nájdete všetko, čo potrebujete pre svoju výstavbu a dom.