Auto-moto

Pripravte si auto na zimu: Postarajte sa o svoje auto!

Kupujete si aj zimné topánky bez zimnej bundy, rukavíc, šatky a čiapky? Spravidla nie, a preto nestačí, aby vaše auto vymenilo pneumatiky z leta na zimu. Starajte sa o svojho štvorkolesového domáceho maznáčika ako o svoju ženu a zásluhy vám nebudú chýbať. Jipos.cz vám poradí, ako úplne pripraviť auto na zimnú sezónu!

Zimné pneumatiky

Pri novo zakúpených pneumatikách si dávajte pozor na vek, to znamená dátum výroby pneumatík, ktorý spoznáte z kódu DOT na boku pneumatík. V prípade už použitých pneumatík dodržiavajte hladinu dezénu, ktorá sa odporúča byť aspoň 4 mm.

Voda ostrekovača čelného skla

Nemrznúca voda pre podložky čelného skla je veľmi dôležitou prevádzkovou kvapalinou pre bezpečnú jazdu. Vymeňte ho za letný, ktorý zamrzne už pri nulových teplotách. Odporúčame mať v aute dostatočnú dodávku nemrznúcej vody na dokončenie a výber len tých kvalitných.

Chladiacej kvapaliny

Chladiaca kvapalina plní funkciu chladenia motora a zabraňuje jeho prehriatiu pri výkone, preto je nevyhnutnou súčasťou každého radiátora a chladiaceho systému vozidla pre celoročnú prevádzku. Chladiaca kvapalina sa zmieša s destilovanou vodou na -30 stupňov. Skontrolujte hladinu chladiacej kvapaliny nielen pred zimou a naplňte ju podľa potreby. Ideálna úroveň je medzi čiarami s minimálnymi a maximálnymi sadzbami nádrže s modrým uzáverom. Chladiacu kvapalinu pridajte vždy, keď je motor studený! Každé dva roky je ideálne úplne vymeniť chladiacu kvapalinu.

Aké zimné vybavenie pre auto?

Nikdy nie je neskoro skontrolovať základnú povinnú výbavuvozidla , o ktorej sme už hovorili v Jipos.cz a pridať k nemu niekoľko súčasných zimných pomocníkov , ako je škrabka, metla, odťahové lano, štartovacie káble, baterkaa snehové reťaze na cestu do horských výšok. Zahrňte zámok rozmrazovačmedzi povinný zimný výstroj, môže prísť vhod.

Tesnenia, stierače, svetlá, olej, batérie

Ak sa nechcete dostať do svojho domáceho maznáčika ako v akčnom filme, môžete tiež ošetriť gumové tesnenie pri dverách vhodnou prípravou z vysokých mrazov. Pred funkčnou jazdou by sa mala venovať pozornosť aj stieračom, svetlám, hladine oleja a stavu batérie.

Ako umyť auto v zime?

Pre umývanie auta v zime si vyberte jemné čistiace prostriedky, kvalitnú automobilovú kozmetiku a vysoko ochranné vosky. Po umytí sa postarajte o dokonalé sušenie, neexistuje riziko zmrazenia zámkov, zmrazenia stieračov, dverí a podobne. Pre dlhšiu životnosť vozidla je dôležité zbaviť podvozku a oblúky kolies nahromadenej soli v zime. Pred umytím v zime dostatočne zohrejte vozidlo,aby ste predišli tepelnému šoku. V opačnom prípade môže sklo prasknúť alebo môže dôjsť k poškodeniu laku.

Ak často jazdíte autom v zime, nastavte hodinky 5 minút dopredu a preskočte okamžitý štart po nástupe. Aké by bolo použitie voňavého domáceho maznáčika bez duše, t.j. umytého auta bez pracovného motora?

Jipos.cz odporúča naštartovať motor, niekoľko sekúnd voľnobeh a potom hladko naštartovať. V prípade ľadovej pokrývky môžete stále zoškrabať predné a zadné sklo zohriatím vozidla. Áno, tieto garážové domáce zvieratá sú v zime najlepšie.

Bezpečná zimná jazda tam a späť je JIPOS.cz!

Súvisiace príspevky