Dielňa

Máte v dielni zimu?

Mať vlastný workshop je radosť. Máte svoje miesto, kde relaxujete, robíte seba a ostatných šťastnými, robíte seba a ostatných šťastnými. Takáto dielňa však nie je len o radostiach, ale aj o povinnostiach a povinnostiach za dielenské nástroje a materiály,najmä v zime. V Jipos.cz sme pre vás pripravili niekoľko rád a tipov, aby ste svoj workshop urobili šťastným kedykoľvek počas roka.

Ako sa správne starať o nástroje v dielni?

Ak máte dielňu v dome, kde sa topia, je to skutočné požehnanie, nemusíte ani ďalej čítať. S ostatnými ideme ďalej, aby sme objasnili, aké nástroje v dielni trpia počas zimya naopak, na ktoré mraz nemá žiadny účinok.

NÁSTROJE NA WORKSHOPE

Nástroje sú väčšinou vyrobené z dreva a kovu. Tieto materiály nie sú dobre mimo dielne. Trápia ich mrazy, sneh, nadmerná vlhkosť, vysoké a extrémne nízke teploty. Kovové časti sú ohrozené koróziou, drevené sú ohrozené rýchlym rozkladom. Ak si dielňu neohrejete, odporúčame skladovaťkovové časti nástroja v technickom oleji alebo nafte počas zimy.

ELEKTRICKÉ NÁRADIE

Elektrické náradie nepodlieha nízkym teplotám. Problém vzniká s vlhkosťou, takže tento nástroj uchovávajte v miestnosti s cirkuláciou vzduchu a kde voda nevzniká. Ak sa chystáte pracovať s elektrickým náradím v zime, odporúča sa pred tým zahriať nástroj buď na slnku alebo vo vykurovanej miestnosti. Príliš studená batéria nie je schopná vykazovať vysoké požiadavky na prúd – nemusí okamžite skákať a môže zlyhať.

STAVEBNÉ MATERIÁLY

Cement, malty alebo zálievky, izolačné materiály (nátery, betónové zmesi) a iné výrobky by sa mali skladovať predovšetkým na suchom mieste. Mráz ich príliš neobťažuje, ale dážď a sneh, ktoré ľahko poškodzujú papierové obaly, a tak sa voda môže dostať do materiálu, áno. Neodporúča sa ani v suchých mrazoch nechať stavebné materiály vonku, pretože vlhkosť vzduchu ľahko preniká do obalu.

FARBY A LAKY

Obavy z náterových materiálov v zime sú na mieste, ak skladujeme materiály na báze vody, to znamená rôzne rozptýlenia vody. Farby na báze organických rozpúšťadiel odolávajú mrazu. To isté platí pre olejové nátery a laky. Preto, ak neplánujete ohrievať vo svojej dielni v mrazivom počasí, odporúčame presunúť farby a laky do vykurovanej miestnosti.

V prípade nástrojov, ako sú benzínové reťazové píly, kosačky alebo rezačky kefy, odporúčame čerpať zostávajúce náplne,pretože nemajú prospech z premrazenia a môžu spôsobiť zhoršenie palivovej zmesi a mazacích olejov. Tieto kvapaliny v nádobách sa potom najlepšie skladujú na mieste, kde teplota neklesá pod bod mrazu.

Čo robiť, ak je v dielni zima?

Najlepším riešením, aby ste sa nemuseli zaoberať žiadnym z vyššie uvedených, je udržať teplotu v dielni nad bodom mrazu. Pozrite sa na Jipos.cz ponuku kvalitných ohrievačov,ktoré nenechajú vaše nástroje ani zmraziť.

Súvisiace príspevky