Auto-moto

Ako si vybrať snehové reťaze?

Patríte medzi nadšencov, ktorí počítajú dni až do prvého snehu v tomto roku? Tešíte sa, že sa konečne dostanete na zasnežené svahy? Ak sa chystáte ísť autom, nepodceňujte zimnú výbavu vášho auta. Snehové reťaze sú súčasťou príslušenstva vozidla a zimným doplnkom povinnej výbavy automobilov, ktorá poskytne vášmu vozidlu zvýšenú priľnavosť pneumatík pri jazde na snehu a ľade.

Aké snehové reťaze si vybrať?

Pre správne upevnenie snehových reťazí je potrebné zvoliť vhodnú veľkosť. Najdôležitejším parametrom je typ vozidla a veľkosť pneumatík. Kupujete snehové reťaze pre osobné auto s hmotnosťou do 2 ton, alebo ste majiteľom SUV, dodávky alebo ťažšieho úžitkového vozidla do 7,5 tony?

Snehové reťaze pre autá do 2 ton

Medzi automobily s hmotnosťou do 2 tony patria osobné automobily,kde stačí umiestniť snehové reťaze len na hnacia náprava, väčšinou na predné kolesá, ale existujú aj výnimky medzi osobnými automobilmi v športovejšej verzii, ktorá má zadný pohon, kde sú snehové reťaze zamerané na zadné kolesá.

Snehové reťaze pre ťažšie vozidlá do 7,5 tony

Vozidlá s hmotnosťou do 7,5 tony sú ťažšie, takže snehové reťaze sa kupujú v dvoch pároch a sú umiestnené na všetkých štyroch kolesách. Pre masívnejšie autá môžete vystužiť snehové reťaze a pre vyššie zaťaženie. Vo všetkých prípadoch snehové reťaze umožňujú jazdu rýchlosťou 50-60 km/h a zvyšujú spotrebu paliva.

Aké snehové reťaze kúpiť podľa veľkosti pneumatík?

V prípade zle zvolenej veľkosti snehových reťazí môžu byť pneumatiky počas jazdy poškodené,v najlepšom prípade nebudú len nasadené. Preto pred výberom montáže snehových reťazí hrá veľkú úlohu aj veľkosť pneumatík, na ktorých si kúpite reťaze. Jednotlivé hodnoty na pneumatike označujú priemer, šírku a výšku (napr. R15 185/60).

Zákonná povinnosť snehových reťazí

V Českej republike nie je povinnosť nosiť snehové reťaze v aute v zime,ale tu a tam narazíte na označené úseky s veliteľským znakom – Snehové reťazea na týchto trasách je povinné nasadiť reťaze, inak riskujete peňažné a bodové sankcie. A čo susedia Európy?

Európske krajiny, v ktorých sú snehové reťaze povinnou zimnou výbavou: Slovensko, Rakúsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Macedónsko, Turecko, Bulharsko, Nórsko.

Európske krajiny, v ktorých je povinné nosiť snehové reťaze na vyznačených trasách: Česká republika, Poľsko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Srbsko, Rumunsko, Švajčiarsko, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko.

Tipy a tipy na konci?

Najspoľahlivejším a najodolnejším typom snehových reťazí je oceľ so šikmou dráhou, s priečkamialebo rebríkovými reťazami. Vynikajú svojou ľahkou montážou a demontážou, stabilitou a priľnavosťou. Všetky výhody týchto typov reťazcov sa odrážajú vo vyššej cene, ale zaručujú vám hladkú cestu po ľahko a dramaticky zasnežených povrchoch. Chemické snehové reťaze alebo spreje na pneumatiky a textilné snehové reťaze nemajú dlhú trvanlivosť.

  • Vyberte si kvalitné snehové reťaze a vyhnite sa alternatívam a náhradám.
  • Pokúste sa nasadiť reťaze v prípade prvej skúsenosti, ale aj pred odchodom do zasneženej krajiny.

So snehovými reťazami k nepohodliu vám prajeme relaxačnú jazdu JIPOS.cz.

Súvisiace príspevky