Inšpirácia

Ako urobiť adventný veniec?

Skúšali ste niekedy urobiť adventný veniec vlastnými rukami? Poznáte ten pocit, keď sa pozriete na stôl a na vašej práci horí sviečka? Nielenže budete na seba hrdí, ale aj členovia vašej domácnosti určite ocenia vaše úsilie. A ak sú dosť odvážni, môžu s vami začať robiť adventný veniec!

Aké sú správne ingrediencie na vytvorenie adventného venca?

Na základe klasického venca použijeme slamovú alebo polystyrénovú kruhovú podložku (môžu sa použiť aj suché vlhké noviny) a chvost. Okrem toho je výroba veľkou
teplou taviacou pištoľou,

viazaným drôtom
alebo silnejším reťazcom (najlepšie farby chvosta), 4 sviečkami, dekoráciami.

Neviete, aké dekorácie si vybrať? Jednoducho si vyberte, čo sa vám páči! Niektoré majú radi prírodné materiály. Majú tú výhodu, že môžu ísť na prírodný materiál inde ako v prírode a urobiť skvelý výlet zároveň.

Poďme do lesa alebo tipy na prírodné dekorácie z Jipos.cz:

 • Borovicové ihly – môžete zladiť typ ihiel s vianočným stromčekom
 • Kužele – kombinovať dva, tri druhy
 • Kôra zo stromov – to, čo nájdete na zemi – neolúpeme stromy!
 • Listy – lisované v knihe (alebo sušené kvety), brečtan
 • Vetvičky – môžete zviazať niekoľko krátkych tenších vetvičiek
 • Jedlé gaštany, klasické gaštany, žalude, bukové stromy, šípky, veslári, …

Tí, ktorí dávajú prednosť neprirodzeným, modernejším materiálom, idú do obchodu a vyberajú si, čo sa im páči. Je pekné, keď sa adventný veniec zhoduje s vianočným stromčekom nielen z hľadiska borovicových ihiel. Prispôsobte ho rovnakým farbám. Dajte na ňu niekoľko rovnakých ozdôb. Alebo urobte luky z vašej obľúbenej stuhy (ktorú Santa dáva za darčeky).

Existujú tisíce spôsobov, ako urobiť adventný veniec!

 1. KLASICKÝ VENIEC

Pripravte kruhovú podložku (korpus), drôt,

ozdoby, sviečky,nakrájajte 10- až 15 centimetrov vetvičky a zohrejte taviacu pištoľ.

A môžeme sa dostať do práce!

Začnime pokrytím celej viditeľnej oblasti podložky (korpusu) chvostom. K korpusu pripojíme prvý rad vetvičiek a zabalíme spodnú časť vetvičiek a zabalíme korpus spojovacím drôtom tak, aby pevne držal (2 krát). Pripevníme ďalší rad vetvičiek, oba riadky sa musia prekrývať a nasledujúci riadok musí pokrývať predovšetkým spodnú časť a znova ju zabaliť reťazcom. Chvost zložíme tak, aby špičky smerovali v smere hodinových ručičiek, pri pokládke pokračujeme opačným smerom. Spodná časť venca nemusí byť obviazaná chvostom, nie je viditeľná a veniec je tiež stabilnejší na stole. Snažte sa o uniformitu, vetvičky by mali byť rovnomerne rozdelené tak, aby veniec konal harmonicky a nie chaoticky. Nezabudnite upevniť koniec radu chvostov drôtom zabalením konca drôtu niekoľkokrát zospodu okolo priľahlého drôtu a následným prilepením jeho konca do venca.

Náš tip: vetvičky vyzerajú lepšie, ak ich postriekate bezfarebným lakom na vlasy alebo môžete dokonca použiť snehový sprej. Poznámka: Chvojí (ihličnaté vetvičky) alebo holly sa používajú na kresťanskú symboliku, konkrétne pokračovanie života (po smrti) a nádeje.

Máme základy. Je na rade umiestnenie sviečok. Po prvé, zmeňme názor. Buď si môžeme vybrať tradičnú cestu „do všetkých štyroch kútov“, ktorá je vybraná predovšetkým z kresťanského hľadiska, alebo nedávno populárne umiestnenie sviečok vedľa seba. Ak chcete opraviť, je najlepšie mať hroty na sviečky (stoja asi 6,-). Keď ich nebudeme mať, použijeme taviacu pištoľ,aby sme ju opravili.

Najzábavnejšia časť je tá posledná, a to umiestnenie dekorácií,čo je len na vašej kreativite, predstavivosti a odvahe. Okrem „lesných“ dekorácií, ktoré môžete čerpať inšpiráciu zhora, môžeme použiť aj „domáce“, napríklad: škrupiny vlašských orechov alebo lieskových orechov, arašidy, perník, hviezdicový aníz, škoricový celok, cícer, sušené ovocie, …

 1. PODÁVA SA VENIEC

Nechcete pobehovať po obchodoch a hľadať korpus? Bez neho sa zaobídeme! Jednoducho nájdite „čo dom dá“. Miska, tanier, podnos, … A zariaďte si to po svojom, teraz sa môžete dobre ať! Napríklad mach vyzerá krásne ako základňa, v ktorej môžete dokonca jednoducho umiestniť hroty na sviečky. Nechajte sa inšpirovať obrázkami.

 1. VENIEC NEVĚNEC

Význam adventného venca spočíva v osvetlení sviečok, ktoré symbolicky odpočítavajú štyri adventné týždne. Preto nie je dôležité mať priamo kruhový veniec. Môžete urobiť toto krásne vianočné hniezdo pre sviečky z dreveného bloku! Alebo skôr „blok“, hrubšie vetvy. Náš tip je breza, ktorá vyzerá úchvatne! Okrem toho spadá do druhej kategórie najjemnejších lesov, takže jamky pre sviečky sa dajú ľahko vyprázdniť.

Jak vyrobit adventní věnec

 1. ĎALŠIE INŠPIRATÍVNE KÚSKY VENCOV

Niekto zbožňuje vôňu dreva, ďalšie borovicové ihly a čo taký perník! Nie ste úplní priatelia s taviacou pištoľou, nálete sa na to do kuchynskej zástery? Pečieme adventný veniec! Vybrali sme pre vás niekoľko úžasných vencov, ktoré vás určite inšpirujú, a najmä túžbu vytvoriť si vlastné.

Jak vyrobit adventní věnec

Niektoré cennejšie rady o adventných venoch

Zaujíma vás, či farby na vencom majú nejaký význam? Samozrejme, že áno! Pozrime sa na tie najzákladnejšie.

 • Podľa kresťanskej liturgie je fialová farba hlavnou farbou adventu:
  Farba pokánia, pôstu, prijatia Ježiša Krista
 • Červená farba sa používa ako tradičná vianočná farba:
  symbolizuje radosť, srdce, Krista, dôstojnosť, šťastie a krv
 • Modrá farba sa používa na rozlíšenie adventného obdobia od pôstu:
  Môže symbolizovať kráľovskú hodnosť, nočnú oblohu, vodu Genesis – začiatok nového stvorenia

Sviečky na adventnom venku sú osvetlené proti protiraketovým ručičiek. A čo je najdôležitejšie, nikdy nedovoľte, aby sviečky horeli bez toho, aby ste boli blízko!

Prajeme vám, aby ste boli spokojní so svojou prácou a predčasne krásnou vianočnou sezónou!

Súvisiace príspevky