Záhrada

Ako sa starať o vodu v bazéne?

Ortuť teplomeru stúpa hore, praží sa vonku ako život, slnko ide spať neskoro, vietor putoval do Himalájí, rastliny sú hladné po daždi, zvieratá vzali život svojim netopierom, tieň vás doháňa len v vychodenej dráhe… takže takéto sparné letné dni sa najlepšie strávia len do brady naloženej v bazéne. Ale čo je platný bazén bez krištáľovo čistej vody?

Čo znečisťuje vodu v bazéne?

Leto zahŕňa kúpanie a pot, zvyšky opaľovacích krémov a iné kozmetické výrobky majú najväčší vplyv na kvalitu vody. Padajúce vlasy, nesprávne zvolené oblečenie, kvalita zdroja vody, utopený hmyz, zvyšky trávy a iné nežiaduce nečistoty, ktoré pri kúpaní zmyjú pokožku alebo sa dostanú do bazéna v nepretržitej stálosti. Mať bazén je skvelá vec, ale aby ste si mohli vychutnať vodnú zábavu naplno, musíte sa správne starať o vodu v bazéne.

Ako udržať vodu v bazéne čistú?

Na udržanie vody v bazéne v čistom a bezpečnom je dostatočná pravidelná filtrácia,monitorovanie a úprava hodnôt pH, dezinfekcia vody,prevencia rias a baktérií a čistenie samotného bazéna pre potešenie z dokonalého plávania.

Filtrácia

Základom čistenia každého bazéna je filtračný systém s primeraným výkonom. Pre menšie bazény je možné odporučiť filtráciu kazety. Pre väčšie bazény, ktoré prevládajú medzi užívateľmi, je vhodná filtrácia piesku. Filtrácia piesku funguje na prirodzenom princípe filtrovania vody cez silikagélový piesok, ktorý zachytáva nečistoty. Stačí vyčistiť pieskovú náplň raz týždenne a úplne ju vymeniť raz za dva roky.

Hodnota pH

Monitorovanie hodnoty pH je dôležité pre správnu účinnosť dezinfekčných prostriedkov. Ideálna hodnota pH pre bazény je 6,8 – 7,2. Nezabudnite pravidelne sledovať koncentráciu chlóru vo vode. Chlór má dezinfekčné účinky a odporúča sa udržiavať jeho koncentráciu na 0,6 mg / l, aby bol účinný, ale nedráždivý pri kontakte s pokožkou.

Dezinfekcia bez chlóru alebo chlóru?

Najdôležitejšou úpravou bazénovej vody je dezinfekcia, všetok známy chlór. Čím vyššia je teplota, tým vyššia je koncentrácia na udržanie bezpečnosti vody. Na kontrolované dávkovanie dezinfekcie chlórom sú vhodné špeciálne dávkovače. Hoci prípravky z chlóru sú účinné a úplne neškodné, chémia bez chlóru sa používa aj na liečbu vody v bazéne, ktorá funguje na základe aktívneho kyslíka a je šetrná k citlivej ľudskej pokožke, najmä pre malé deti a alergikov na chlór.

Bazénový vysávač

Nečistoty zo spodnej časti a stien bazéna sa dajú ľahko odstrániť špeciálnym vysávačom bazéna. Čistenie pomocou bazénového vysávača spočíva v nasávaní vody nečistotami, kde voda prechádza vysávačom späť do bazéna, ale nečistoty sa chytia vo filtrácii vysávača. Rozsah bazénových vysávačov je široký a môžete si vybrať z manuálnych na automatické, ktoré budú pracovať za vás.

Teleskopické siete

Veľkou pomocou padlých listov, hmyzu, aplikovanej trávy a iných nečistôt, ktoré sa prilepia na povrch vody v bazéne, sú bazénové siete, ideálne s teleskopickou tyčou, ktorá sa môže dostať kdekoľvek z jedného miesta. Takýto nástroj príde vhod každý deň na najrýchlejšie čistenie unášaných nečistôt z bazénovej vody pred skutočným relaxom.

Jipos.cz vám praje krásne leto v krištáľovo čistej bazénovej vode!

Súvisiace príspevky